INCOTERMS 2020 HAKKINDA

01 Ocak 2020 Tarihinde yürürlüğe girecek olan INCOTERMS 2020 ile aşağıda unsurların değiştiği görülmektedir. Değişikliklerin hedefinde ticareti kolaylaştırma, teslim şekillerine bağlı olarak var olan sorunların çözümü ve özelleştirilmiş taşımanın ön plana çıktığı görülmektedir.

Başlıca değişiklikler aşağıda belirtilmiştir.

FCA teslim şeklinin bir önceki versiyonunda yer alan bazı kısımlar daha açık hale getirilmiştir.

Yapılan ihracat işlemlerinde satıcı konumunda veya finansman desteği sağlayan banka konumunda yükleme konşimentosu talep edildiği ancak satıcıların bunu veremediği anlık durumların artması nedeniyle, FCA üzerinde bir değişiklik yapılarak İthalatçı, ihracatçının yükleme sonrası kendi taşıyıcısına yükleme konşimentosunu oluşturma emri verebilmesine imkan sağlandığı belirtilmektedir.

CIP ve CIF Teslim şekillerinde sigorta konusunda güncelleme yapılmıştır.

CIP ve CIF için farklı düzeylerde minimum sigorta şartlarının belirlendiği, CIF ile yapılan ihracat işlemlerinin minimum sigorta düzeyi (miktar) aynı olmasına karşın (Kloz C), CIP ile yapılan ihracatlar da ki minimum sigorta düzeyi (miktar) (Kloz A) “All Risks” kapsamına girecek şekilde düzenlendiği belirtilmektedir. (Dar Teminat ve Geniş Teminat konuları diyebiliriz.)

DAT teslim şeklinin adı DPU (Delivered at Placed Unloaded) değiştirildiği görülmektedir.

Varış yerinde terminalde teslim ifadesi (DAT), DPU (Delivered at Placed Unloaded) teslim şekli olarak değiştirilerek belirlenen yerde araçtan boşaltılmış şekilde teslim edilmesine imkan sağlandığı belirtilmektedir.

EXW kurallarının içeriğinde muhtelif değişiklikler bulunmaktadır.

EXW Teslim şeklinde ihracatçının gümrük beyanı yapma zorunluluğu konusunda yaşanan tereddütlerin kaldırılmasına yönelik değişikliklerin olduğu belirtilmektedir.

DDP kurallarının içeriğinde muhtelif değişiklikler bulunmaktadır.

DDP Teslim şeklinde ithalatçının gümrük beyanı yapma zorunluluğu nedeniyle yaşanan tereddütlerin kaldırılmasına yönelik değişikliklerin olduğu belirtilmektedir.

Önemli Not:

Sevkiyata ait teslim şekli belirlerken dikkat edilecek hususlar

  1. Sorumluluk ve maliyetlerin nerede başlayıp bittiği açıkça belirtilmelidir. Bu hususlara göre sözleşmenin ve ödemelerin yapılması faydalı olacaktır.
  2. Sigorta yükümlülüğünün kimde olduğu, belgelerde (Proforma Invoice, Commercial Invoice, Contrat vb.) açıkça belirtilmesi faydalı olacaktır.
  3. Sigorta yükümlülüğü Sizde ise sevkiyat başladığında kati veya flotan poliçenin düzenlenmesi ve sevkiyatlarda mali sorunların yaşanmaması için Yıllık Abonman Poliçesi düzenlenmesi faydalı olacaktır.
  4. Ticari ve Proforma fatura içeriğinde, teslim şekline göre varsa navlun ve sigorta tutarları detay olarak veya ayrı bir kalemde beyan edilmesi faydalı olacaktır.