TRANSFER BİLDİRİM FORMLARININ
ELEKTRONİK ORTAMDA SORGULANABİLMESİ HAKKINDA

Gümrükler Genel Müdürlüğünün 03.05.2018 Tarih 85593407-156.06 [GGM-01] sayılı yazısında Transfer Bildirim Formlarının;
“ https://uygulama.gtb.gov.tr/BeyannameSorgulamalar “
linkinden sorgulanabildiği ifade edilmektedir.

Get-APP projesi kapsamında elektronik belge sorgulama işlemini yalnızca ithalatçı ve ihracatçı firma yetkilileri veya firma ticaret sicil gazetesinde firmayı doğrudan temsile yetkili kişilerin alacağı kullanıcı adı ve şifre ile görebileceği belirtilmektedir.

Firma yetkililerinin kullanıcı adı ve şifresiyle girilen bu alanda Transfer Bildirim Formuna ait; Belge No., Başvuru No., ID numarası, Döviz tutarı, Döviz cinsi, Başvuru tarihi, Düzenleme tarihi, Oluşturma tarihi, Başlangıç tarihi, Bitiş tarihi, Kurum kodu, ID nin durumu (kullanımda, kapanmış vb.) bilgilerinin yer aldığı, ancak proforma veya commercial invoice numarası ile yurtiçi ve yurtdışı komisyon tutarı gibi önemli bilgilerin bulunmadığı görülmüştür.

Kullanıcı adı ve şifresi almanız halinde hem adınıza üretilen tüm elektronik belge içeriğini görebilecek hem de size ait tüm gümrük beyannamelerini aşama aşama ve anlık olarak takip edebileceksiniz.

Şifre alma aşamaları aşağıdaki gibidir.

1- Get-APP ilk giriş için aşağıdaki linkte yer alan form doldurulmalıdır. Mersis’te kayıdınız varsa “zaten kayıtlısınız” bilgisi gelebilir. Bu durumda 2.nci maddede belirtilen Bilge şifresi alınmalıdır.

https://uygulama.gtb.gov.tr/BeyannameSorgulamalar/Account/Create

2- Programa giriş yapabilmek için aşağıdaki linkten BİLGE şifresi alınmalıdır.

https://uygulama.gtb.gov.tr/BilgeSifreIslemleri/

3- Şifre alındıktan sonra aşağıdaki linkten kullanıcı koduna TC Kimlik No. şifre kısmına oluşturduğunuz şifreyi girerek firmanıza ait gümrük işlemlerini ve elektronik belge içeriğini görebilirsiniz.

https://uygulama.gtb.gov.tr/BeyannameSorgulamalar/account/login?ReturnUrl=%2fBeyannameSorgulamalar