GÜMRÜK VERGİ İNDİRİMİ SAĞLAYAN V SAYILI LİSTE GÜNCELLENDİ.

27.06.2018 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2018/11975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile İthalat Rejimi Kararı Eki V sayılı listedeki GTİP ve eşyalar 01.07.2018 tarihinden geçerli olmak üzere değiştirilmiştir.

Avrupa Birliği üye ülkelerinden A.TR Dolaşım Belgesi eşliğinde veya ülkemizin Serbest Ticaret anlaşması yaptığı ülkelerden menşe ispat belgesi eşliğinde gelen eşyaların haricindeki ülkelerden gelen V sayılı liste kapsamında özellikleri verilen eşyaların ithal edilmesi halinde gümrük vergi oranı genel olarak %0 olarak uygulanacaktır.

Gümrük İdareleri; Serbest Dolaşıma Giriş (İthalat) işlemlerinde V sayılı liste kapsamında beyan edilen ithal eşyalarına gümrük vergisi muafiyeti uygulanması ve liste içeriğindeki eşya olup olmadığı konusunda tespitlerini dikkatli yapmakta ithal eşyasını,

Gümrük laboratuvarına,
Üniversitelerin ilgili bölümlerine,
Sanayi ve Ticaret Odası Mühendislerine,
eşyanın V sayılı liste kapsamında ve içeriğinde özellikle olup olmadığı konusunda tespit edilmesi için yönlendirebilmektedir. Bu kapsamda alınan veya alınacak tahlil raporları veya diğer raporlar emsal olarak sonraki ithalat işlemlerinde kullanılabilmektedir. Böylelikle gümrük vergisine tabi ancak V sayılı listede belirtilen özelliklere uygun eşyalar gümrük vergisi ödemeden ithal edilebilecektir.

Bilginize sunarız.

İlgili kararı ve 01.07.2018 tarihinden sonra geçerli olacak V sayılı listeyi görmek için TIKLAYINIZ.