İHRACATÇI BEYANI FATURA VE BENZERİ EVRAKLAR ÜZERİNDE YER ALABİLECEK

Bildiğiniz üzere ülkemizin, dünyadaki bazı ülke menşeli eşyalar için uyguladığı Ek Mali Yükümlülük, İlave Gümrük Vergisi, Anti Damping gibi gümrük vergileri ile ticaret politika önlemleri için GÜMRÜK İDARELERİ, ithal eşyalarının menşei tespiti için MENŞE İSPAT BELGESİ (ihracatçı beyanı, menşe şahadetnamesi, tedarikçi beyanı) TALEP ETMEKTEDİR.

Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü aşağıda örneği bulunan ihracatçı beyanının fatura veya benzeri evraklar üzerinde tarih, yer, imza sahibinin adı, firmadaki pozisyonu ve imzası bulunması şartıyla kabul edilmiştir.

Gönderici ve ihracatçıların düzenlediği eşya faturası ve benzeri evraklar üzerinde ihracatçı beyanının yer, tarih, imza sahibinin adı, imzası ve firmadaki pozisyonu bulunarak gönderilmesi halinde işlemler sorunsuz şekilde sonuçlanacaktır.

Bundan sonraki tüm ithalat işlemlerinizde ihracatçı beyanı veya Certificate of Origin düzenletmek yerine ihracatçı beyanını, fatura veya benzeri evraklardan biri üzerinde belirtilen şekilde eklenerek gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Bilginize sunarız.

Exporter’s Declaration

I, the undersigned, declare that the goods named as ………listed in this invoice…………………. (date and number) originate in………… and produced by…….. (name of the firm) in ……….(name of country)

I undertake to make available to the related public authorities any further supporting documents they require.

Place and Date Name, title and signature