İHRACATÇI FİRMALARIN DİKKATİNE / ISPM15

Daha önce yapmış olduğumuz bilgilendirme ile 01.01.2020 itibariyle ihracat işlemlerinde kullanılan ahşap malzemelerin ısıl işlem görmüş olması, üzerinde izlenebilirlik işaretlerinin olması ve alış faturası ve irsaliyesinde ısıl işleme ait bilgileri içermesi gerektiğini bildirmiştik.

Bakanlık ile yaptığımız görüşme neticesinde konunun yüksek öneme sahip olduğu ve ihracat işlemlerinde kullanılan ahşap malzemelerin ısıl işlem görmüş ürün olması ve üzerinde gerekli işaretleri taşıması gerektiği ayrıca mali kayıtlarda da bu ürünlerin izlenebilirliğinin görülmesi gerektiği aksine bir durumun tespiti halinde yüksek cezaların uygulanacağı ifade edilmiştir.

Buna göre İhracat işlemlerinizde;

1)- Firmanız stoklarında bulunan veya satın alınacak ahşap malzemelerin (palet, sandık vb.) Isıl işlem görmüş ürün olması, üzerinde gerekli işaretleri taşıması, satın alınmışsa veya alınacaksa fatura ve irsaliye gibi belgelerinde ürünlerin ısıl işleme tabi tutulduğu bilgisi ve izlenebilirliği olanları ihracat işlemlerinde kullanmalısınız.

2)- Yabancı ülkelerden ithalat yoluyla firmanıza gelen ısıl işlem görmüş, üzerinde gerekli işaretli olan ve ısıl işlem grafikleri elinizde olan ahşap malzemeleri ihracat işlemlerinde kullanabilirsiniz.

Stoklarınızda Isıl işlem görmemiş, üzerinde gerekli bilgileri olmayan, kayıtları izlenebilir olmayan veya yurtdışından geldiyse ısıl işlem grafikleri bulunmayan firmanızdaki tüm ahşap malzemeler için; ülkemizde Bakanlığın yetkilendirdiği ısıl işlem yapma yetkisi alan firmalar ile iletişime geçerek deponuzdan aldırarak ısıl işleme tabi tutturabilir ve yeni kimlik kazandırabilirsiniz. Bu uygulamada bu firmalar, ahşap paletleri veya sandıkları fırınlıyor, eski işaretleri kaldırıyor ve yeni bilgileri ahşap malzemeye ekleyerek ve belgeleriyle (ısıl işlem işçiliği faturası ve irsaliyesi) Sizlere tekrar teslim ettikleri ifade edilmektedir.

Yapılan ihracat sevkiyatlarında yurtdışı makamlarının ihraç ürünlerinin ambalajında kullanılan ahşap ürünlerin üzerinde böcek, hastalık vb. durumlardan dolayı Bakanlığa gönderdiği yazıların söz konusu olması halinde, Bakanlık, firmanıza bu ahşap malzemelerin kimden alındığını, hangi gümrük işlemi ile Türkiye’ye girdiğini ve ısıl işlem grafiklerini talep edecektir. Bu bilgiler elinizde olup sunduğunuzda sorun olmayacaktır. Ancak bilgileri sunamamanız halinde ciddi miktarlarda cezai durum söz konusu olacaktır.

Ayrıca Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı görüşmeler neticesinde orta vadede ihracat beyannamelerinde alan açarak ihracat eşyalarında kullanılan ahşap malzemelerin ISPM15 standartlarına uygun olduğuna dair onay talep edecekleri ifade edilmektedir.

Konuyla ilgili gerekli tedbirleri almanızı önemle rica ederiz.

ISPM15 Kılavuzu için tıklayınız.

İhracatçıların Ahşap Ambalaj Malzemesi Alımında dikkat edeceği hususlar için tıklayınız.

KESKİN GÜNGÖR GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.